ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Poutní místo Křemešník

Křemešník je kopeček na Českomoravské vrchovině a je ve výšce 765 m. Je to známé poutní místo, kterému dominuje kostel Nejsvětější Trojice a nedostavěný Větrný, nebo také Havraní zámek. Zámek začal stavět v roce 1930 sochař Josef Šejnost, ale nikdy nebyl dokončen. Zajímavostí je umístění 7 havranů na věži, které jsou připomínkou pověsti o sedmi bratrech. A hned vedle kostela Křemešnická skalka okolo které je několik pověr. Jedna z nich byla, že pokud na ní vylezla sama žena, tak do roka se vdala. A jedna z žen pak jako poděkování nechala na skalce umístit křížek.

Od kostela vede Křížová cesta až k zázračné studánce, které nese název Stříbrná studánka. Její voda je léčivá, prý díky tomu, že je trochu radioaktivní. Kousek od ní se nachází další studánka, které se jmenuje Zázračná studánka a tam chataři jezdí pro vodu s kanystry. Pár loků občas dám, ale žádné účinky na sobě nepozoruji. Na konci Křížové cesty je jeskyně, která symbolizuje Boží hrob. Autorem Kristova těla je sochař Antonín Bílek.

Křemešník je velmi příjemné místo, je zde mnoho turistických cestiček pro hezkou procházku krásnou přírodou a lesem. Od roku 1993 je zde i rozhledna a říká se jí Pípalka. Vyhlídka pro veřejnost je ve výšce 40 m a je z ní krásný pohled na Vysočinu.
Také zde naleznete sjezdovku s umělým zasněžováním a hotel Křemešník s celoročním provozem.
Pokud je dost přírodního sněhu, tak jsou zde i trasy na běžky.